Návštěva dětského domova

V pondělí 17. prosince žáci 6. a 8. třídy nezasedli do lavic, jak je to běžné, ale vydali se společně s paní učitelkou Janou Drobniakovou a Dagmar Raabovou navštívit Dětský domov Na Hrázi ve Frýdku - Místku.
Ve dveřích nás uvítala usměvavá vychovatelka, která nás uvedla do společenské místnosti, v níž nás seznámila s tím, jak se děti do dětského domova dostanou a jak zde tráví svůj život bez rodičů nebo pěstounů, kteří se o ně nedokázali postarat.
Měli jsme možnost si prohlédnout tzv. rodinné skupiny. Do každé z nich patří vždy 8 dětí, které společně obývají jeden byt, jenž se skládá z kuchyně, obývacího pokoje, WC a koupelny a tří ložnic. Děti si svůj byt samy uklízejí, samy si vaří, samy nakupují. Na každou rodinnou skupinu dohlíží jedna vychovatelka, teta.
Děti chodí do školy i ze školy pěšky za každého počasí a odpoledne se připravují na další den. Každé dítě dostává měsíční kapesné, jehož výše je odstupňována podle věku a podle toho, jak se chovají a jak jim to jde ve škole. Sladkosti, jako kofolu, čokoládu, různé tyčinky, bonbóny, nedostávají, mohou si je koupit pouze z kapesného.
Smutnou kapitolou jsou jejich rodiče, kteří o ně neprojevují žáden, nebo jen minimální zájem. Když příjdou děti navštívit, není výjimkou, že přicházejí opilí a dítěti jako dárek přinesou cigaretu nebo pivo.
O děti v dětském domově je velmi dobře postaráno. Ale do domova přicházejí mnohdy s hrůznými zážitky, které je poznamenají na dlouhou dobu, ne-li na celý život.
Exkurze se nám velice líbila a chtěli bychom poděkovat paní učitelce Janě Drobniakové, že nám návštěvu dětského domova zařídila.

žáci 8. třídy

Poslední změna: 08.05.2019 - 11:32 Zpět