Stop palmovému oleji

Dne 8. března v odpoledních hodinách proběhla na naší škole osvětová akce pro veřejnost. Školní Ekotým si připravil přednášku na téma Palmový olej. Hlavním záměrem akce bylo vzbudit zájem veřejnosti o toto dnes často diskutované téma a přimět tak další lidi k bojkotu palmového oleje.
Ekotýmáci mluvili o negativech pěstování palmy olejné. K největším problémům patří drastické odlesňování tropických deštných lesů na úkor pěstování palmy olejné. Hrozí, že při současném tempu odlesňování bude do roku 2022 zničeno 98 % pralesů v Indonésii. 
S kácením a vypalováním lesů souvisí ničení přirozeného prostředí mnoha živočišných i rostlinných druhů. Mnohé z nich jsou dnes na pokraji vyhubení. Odlesňování a vypalování pralesů má také značný vliv na změny klimatu na Zemi. Např. Indonésie se dnes stala třetím největším producentem CO2 na světě. 
Jedním ze zásadních problémů jsou také neblahé praktiky, které se dějí místním obyvatelům. Jedná se např. o nelegální zábory půdy nadnárodními společnostmi nebo o zdravotní problémy související s proužíváním chemikálií na pěstování palmy olejné. Palmový olej není problematický pouze z ekologického hlediska, ale škodí také lidskému zdraví. Obsahuje totiž nasycené mastné kyseliny a je tedy rizikovým z hlediska nemocí oběhového systému. Má dokonce horší účinky než vepřové sádlo.
Rádi bychom poděkovali všem, kteří si přišli poslechnout naši přednášku, a podpořili nás tak v boji proti palmovému oleji.
Vyzýváme i ostatní, aby se zamysleli nad tím, co kupují. Čtěte pozorně etikety výrobků a přestaňte podporovat palmářský byznys.
Kdo nestihnul naši přednášku, může navštívit minivýstavku k palmovému oleji ve škole. Najdete ji na chodbě u 7. třídy do konce dubna.

                                                                                                                      Za školní Ekotým Markéta Bonková


Poslední změna: 21.06.2019 - 22:30 Zpět

Adresa:Sedliště 203, 739 36
558 658 123
Adresa: Sedliště 515, 739 36
771 158 535
Zápisyonline.cz Rozvrh hodin Bakaláři
Školkavmobilu.cz Zápis do MŠ
e-Strava