Děti ze třídy Sluníčka objevují tajemství dubu

Začali jsme v parku nedaleko školky, kde jsme nasbírali naklíčené žaludy. Děti se s nadšením pustily do hledání těch nejlepších exemplářů. Společně jsme si vysvětlili celý proces klíčení a růstu stromu. Sazenice jsme následně rozdali dětem domů, aby si je mohly zasadit a starat se o ně. Tento prožitek jim umožnil vidět, jak se z malého semínka může stát velký strom.

Rozdíl mezi mladými a starými duby jsme si názorně ukázali. Porovnávali jsme listy, kmen a kůru stromu. Děti si mohly prohlédnout a osahat hrubou kůru starého dubu a hladkou kůru mladých stromků. Toto smyslové poznání bylo pro ně velmi fascinující.

Dále jsme se pustili do modelování žaludů z modelíny. Tato aktivita rozvíjela jejich jemnou motoriku a zároveň jim umožnila lépe pochopit tvar a strukturu žaludu. Modelování bylo doplněno výrobou stromů z kartonu, barevného a krepového papíru. Děti se nadšeně podílely na stříhání, lepení a malování. Výsledkem byly nádherné modely stromů, které zdobily chodbu mateřské školy.

Prohlubování znalostí o dubech jsme podpořili i skládáním puzzle s motivem dubů a žaludů. Tyto hry děti nejen  bavily, ale také jim pomohly upevnit nově nabyté poznatky.

Na závěr jsme společně zhlédli pohádku „Pan Dubínek“, která dětem zábavnou formou přiblížila život dubu. Pohádka byla skvělým zakončením našeho projektu, protože spojila všechny informace a aktivity do jednoho příběhu.

Tímto projektem jsme chtěly nejen vzdělávat, ale také probudit v dětech lásku k přírodě a zodpovědnost za životní prostředí.

Bc. Simona Sivev, MŠ Sedliště, třída Sluníčka

Poslední změna: 21.06.2024 - 10:42 Zpět