HMYZ

Podle celoročního plánu, který nese název „Touláme se přírodou“, jsme se v lednu ve školní družině věnovali tématu – Hmyz.

S dětmi jsme si povídali různé zajímavosti, četli knihy, encyklopedie, vyráběli a tvořili vše v tomto duchu. S vytvořenými výrobky si děti zahrály divadlo, u kterého si sami vymyslely scénář.

Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí, věděli jste například, že……

• Pavoučí vlákno je tak lehké, že hmota pro obtočení zeměkoule by vážila jako krabička cigaret.
  • Pavouci mohou využívat své pavučiny pro přenos vzduchem, mohou se dostat až 5 km vysoko a stovky kilometrů daleko.
  • Když pavouk chodí, v daný okamžik se čtyři z jeho noh vždy dotýkají země zatímco zbylé čtyři jsou ve vzduchu.
  • Svaly pavouka dokáží stáhnout jeho nohy do klubíčka, ale nedokáží je opět roztáhnout. Namísto toho musí pavouk do nohou načerpat vodnatou tekutinu, která je vytlačí ven. Nohy mrtvého pavouka se vždycky stáhnou do klubíčka, protože pavouk už nemá žádnou tekutinu, která by nohy opět roztáhla.
  • drobní ptáci staré pavučiny odedávna používají při stavbě hnízd jako nitě.

Poslední změna: 11.02.2021 - 19:12 Zpět