Kouzelný oxid - projektový den 3. třídy

Ve středu 9.června se naši třeťáci proměnili na malé vědce a chemiky, aby získali informace o oxidu uhličitém. Z hodin prvouky už věděli, že jej všichni vydechujeme a rostliny jej potřebují k fotosyntéze, ale praktické zkušenosti s ním neměli.

Ve třídě se díky internetu seznámili s jeho chemickou rovnicí, s výskytem na Zemi, s jeho využitím v běžném životě a také s tím, jak nám může i uškodit. Pak zhlédli první pokus, který si i prakticky ověřili. Zjistili, že oxid uhličitý je těžší než vzduch, a proto dokáže uhasit oheň. Že se dá i přelévat, což vypadalo jako tajemné kouzlo, když vlastně prázdná, lehce nakloněná kádinka dokázala uhasit hořící svíčku. Následoval pokus s názvem „Obrova ruka“, kdy trochu sody a octu nafouklo lékařskou rukavici jako balón.

O hlavní část programu tohoto dne se postarali mladí vědátoři Lucka a Standa z vítkovického Světa techniky. Přímo před školou následoval jeden pokus za druhým. Do jejich realizace byly zapojeny i děti. Viděli jsme tančící rozinky, nafukující se balónky, sopky chrlící barevnou lávu, nechutnou dýni, hořící pěnu na ruce, tekutý dusík i vystřelenou raketu. V závěru si Lucka ještě děti prozkoušela z nově nabytých vědomostí a všechny odměnila drobným dárečkem.

Vrátili jsme se do třídy, kde se nám právě přefiltrovala vápenná voda. Pomocí brčka jsme do ní vydechovali co nejvíce vzduchu z plic, abychom dokázali, že opravdu obsahuje oxid uhličitý. Zakalení čiré kapaliny nám jeho přítomnost nakonec prokázalo.

Nyní jsme už měli dostatek informací, abychom společně zpracovali závěrečnou laboratorní práci. Všechny děti to úspěšně zvládly a prosily, abych jejich jménem moc poděkovala našemu Spolku rodičů, který nám na realizaci tohoto krásného dne přispěl. Možná díky tomu některé z nich nastoupí jednou ke studiu na chemické škole. A pokud ne, tak snad jsme je alespoň trochu pro chemii nadchli.

Za celou 3.třídu Mgr. Renáta Dorociaková

Poslední změna: 28.06.2021 - 14:14 Zpět