Muzeum lidského utrpení v Osvětimi

V pondělí 24. dubna 2023 se osmá a devátá třída zúčastnily exkurze do jednoho z největších nacistických vyhlazovacích táborů 2. světové války v polské Osvětimi. Toto místo nese smutné svědectví lidského utrpení a navštívit ho není zrovna příjemná záležitost, ale rozhodně uvízne v naší paměti jako část historie, kterou musíme znát, aby se už nikdy nemohla opakovat.

Do tábora vstoupili žáci branou s nápisem „Arbeit macht frei“ (práce osvobozuje) a průvodce je seznámil s krutým režimem, kterým si vězni museli po dobu fungování táborů smrti procházet. Jedním z nejsilnějších momentů expozice byly určitě hromady předmětů denní potřeby, jež zde zbyly po lidech, kteří se už odsud nikdy nevrátili.

Své zážitky žáci ve škole zpracovali v následujících odpovědích.

Myslíte si, že by tohle místo měl navštívit ve svém životě každý člověk a proč?

Ano, myslím si, že určitě. Je to silný zážitek. Když slyšíte, co vše se dělo, a učíte se o tom ve škole, pořádně si neuvědomujete, v jak velké míře se to odehrávalo. A když to vidíte na vlastní oči, tak vám to pomůže si vše lépe představit a uvědomit.  (Johana Kaminská, 8. ročník)

Myslím si, že to není pro všechny. Tohle místo má hodně depresivní atmosféru, až se mi z toho udělalo zle. Myslím, že jsem nebyla jediná. (Dominika Mikolášová, 8. ročník)

Ano, tohle místo má zajímavou historii. Stalo se tam hodně zlých věcí. Každý člověk by měl vědět, jak se tam žilo, trápilo a umíralo. (Matyáš Janečka, 8. ročník)

Ano, každý by tohle místo měl navštívit, protože podle mě je to důležitá část naší historie, kterou by si měl každý projít a více se s ní seznámit. (Tereza Havlásková, 8. ročník)

Nemyslím si, že je to potřeba, ale každý by si měl uvědomit, čeho jsou lidi schopní a zajistit, aby se v budoucnosti nic takového neopakovalo. (Ester Žáková, 9. ročník)

Myslím, že každý by měl vidět krásy světa, ale zároveň i jeho hrůzy, aby si uvědomil, co v životě vlastně má. (Emma Čaplová, 9. ročník)

Ano, kdo má tu možnost, určitě. Ve školách se pojmy jako 2. světová válka, koncentrační tábory samozřejmě učí, ale ani z poloviny ne do takové míry. Myslím si, že až tam si většina lidí je schopna uvědomit, že se to opravdu stalo a jak velký problém to byl. (Izabela Kaminská, 9. ročník)

Myslím si, že by bylo dobré, aby Osvětim navštívilo hodně lidí, aby si uvědomili, co se dělo a jak strašné to bylo. Lidé, kteří zemřeli, si zaslouží naši pozornost. (Ady Vědomých, 9. ročník)

Co na vás v Osvětimi udělalo největší dojem?

Nic z toho, co jsem tam viděla, nebylo příjemné, ale největší dojem na mě udělaly fotky obětí. Díky nim jsem se vzpamatovala a uvědomila si, že milióny nevinných a nic netušících lidí zahynulo a prožilo si takový teror. (Ester Žáková, 9. ročník)

Systém a jeho propracovanost. (Emma Čaplová, 9. ročník)

Fotky, na kterých vidíte lidi, kteří jdou na smrt a ani o tom neví. (Johana Kaminská, 8. ročník)

Nejvíce jsem byla překvapená, když jsem viděla 2 tuny vlasů od lidí, kteří v Osvětimi byli. Nebo boty, kterých tam bylo opravdu hodně, a dokonce i dětských velikostí. (Dominika Mikolášová, 8. ročník)

Že tam umřelo přes milión lidí. (Denisa Mojžíšková, 8. ročník)

Největší dojem na mě udělala důležitost misky. V naší době je miska skoro bezcenná věc, ale tam se pro ni zabíjelo. (Tereza Havlásková, 8. ročník)

Největší dojem na mě udělaly plynové komory. Jedna z nich dokázala vyhladit 8 000 lidí za den. Když k tomu přidáme i podmínky, ve kterých tam lidé žili, bude vám běhat mráz po zádech. (Ondřej Hrtánek, 8. ročník)

Co byste vzkázali budoucím generacím, aby se podobná situace neopakovala?

Aby se do Osvětimi podívali. (Emma Drescherová, 8. ročník)

Každý by měl mít vlastní hlavu a nikdo by neměl poslouchat někoho jen kvůli strachu. (Tereza Havlásková, 8. ročník)

Aby se lidi měli rádi a nebyl rasismus. (Tomáš Gwozdz, 8. ročník)

Aby navštívili Osvětim a uvědomili si, jaký negativní dopad to mělo na celý svět a jak ho to ovlivňuje doteď a vždy bude ovlivňovat. (Johana Kaminská, 8. ročník)