Přírodopis: Exkurze - Odchovna tetřeva hlušce

Ve čtvrtek 9. března se výuka přírodopisu přesunula mimo školní lavice. Sedmáci se vydali prozkoumat osud tetřeva hlušce v Beskydech. S úkolem jim pomohli zaměstnanci odchovny tetřeva v osadě Řepčonka na Krásné. Tetřev hlušec je pták z řádu hrabavých, který je v současnosti v naší přírodě velmi vzácný. Hlavním úkolem odchovny na Řepčonce je odchov tetřeva a snaha o záchranu jeho populace v této oblasti.

Žáci si vyslechli zajímavé povídání adjunkta lesní správy a dozvěděli se spoustu nových informací. Na řadu přišly samozřejmě i dotazy, a tak se všichni, mimo jiné, konečně dozvěděli, proč je druhové jméno tetřeva HLUŠEC. Nikdo netušil, že v určité fázi toku na pár sekund opravdu ohluchne, a dokonce také oslepne. Poté se, i přes nepřízeň počasí, kluci a holky přesunuli k voliérám, aby tetřevy viděli na vlastní oči. Komu se podaří v životě skutečně vidět tetřeva …?

Snad si všichni, alespoň na chvíli, uvědomili křehkost přírody a také to, že bez naší pomoci se již neobejde.

Žáci zpracovali informace z exkurze formou krátkých referátků či prezentací. Pokud se chcete o tetřevech a jejich záchraně dozvědět více, můžete si je přečíst…

Markéta Bonková

Poslední změna: 15.07.2023 - 14:10 Zpět