Přírodopis: Přírodovědná vycházka u řeky Morávky

Osmáci se 5. června v rámci výuky přírodopisu vydali na vycházku podél řeky Morávky ve Frýdku-Místku. Průvodkyni nám dělala paní Hlaváčová z přírodovědné sekce Muzea Beskyd. Žáci se dozvěděli informace zejména o fauně v okolí řeky, ale také zajímavosti ze světa rostlin.

Co jsem se dozvěděl já:

Roman: „Ledňáček říční číhá na ryby u řeky. Je schovaný v hustých vrbách a až spatří rybu, vystartuje a většinou ji uloví.“

Jožka: „Skorec vodní je malý asi jako vrabec, loví pod vodou a pomáhá si při tom svými malými drápky, narozdíl od ostatních ptáků nemá duté kosti (pneumatizované kosti), což mu pomáhá při lovu.“

Maty: „Nevěděl jsem, že u nás na Moravě žijí dokonce 2 endemiti. Zjistil jsem, že pohlavní dvojtvárnost není jen u kachen a bažantů.“

Ondra: „Čím větší druh plže, tím déle se dožije.“

Ondra H.: „Čápi jsou mnohem větší predátoři, než jsem si myslel. Dokážou sníst i malého králíka.“

Terka: „Kolem řeky Morávky roste nepůvodní rostlina křídlatka japonská.“

Po skončení biologické části procházky nás čekalo překvapení v podobě nachystaných stojanů s tablety. Osmáci byli seznámeni s jednoduchým animačním programem. Jejich úkolem bylo rozpohybovat – animovat nasbírané přírodniny, např. listy, kameny nebo klacíky a vytvořit krátký „film“. Všem se animace nakonec podařila. Výsledek jejich práce můžete zhlédnout v přiloženém videu.

Pozn. – ENDEMIT – organismus, který vznikl a vyskytuje se jen na určitém místě na Zemi a nikde jinde.

Mgr. Markéta Bonková

Poslední změna: 16.07.2023 - 13:30 Zpět