Přírodopis: Smysly ve výuce prakticky

Součástí výuky přírodopisu je i fyziologie a anatomie smyslové soustavy. Po zvládnutí teoretické části jsme si otestovali naše smysly také prakticky.

Osmáci se nažili o rozpoznání roztodivných zvuků – např. klikání myši, bublání rychlovarné konvice nebo listování stránkami knihy. Hmat si otestovali „čtením“ Braillova písma z krabiček od léků, které jsou obvykle názvy ve slepeckém písmě vybaveny. Zrak si procvičili na optických iluzích. Čich potrénovali poznáváním různých pochutin, koření nebo bylin se zavázanýma očima. Nejjednodušší byla asi máta, naopak nejvíce zabrat dal vinný ocet. Největší úspěch sklidil smysl chuť. Zde kluci i holky ochutnávali kyselé žížalky, hořký římský salát, slané oříšky a sladké trubičky. Jejich úkolem bylo zaznamenat a testovat, která část jazyka vnímá jednotlivé chutě.

Žáci si uvědomili, jak důležité smysly pro člověka jsou a jak je absence jednoho z nich omezující.

Mgr. Markéta Bonková

Poslední změna: 16.07.2023 - 13:25 Zpět