Přírodověda: Vesmír nás baví

Páťáci se v přírodovědě seznamují se základními poznatky o vesmíru. Zjišťovali už informace o Slunci, např. jak je velké, jakou má hmotnost nebo kolik ⁰C je na jeho povrchu i v jeho středu.

Martin Hanzel si pro třídu připravil skvělou prezentaci o planetách sluneční soustavy. Žáci se tak dozvěděli spoustu informací a zajímavostí. Např. o počtu měsíců jednotlivých planet, které planety mají prstence a z čeho vlastně jsou, odkud pocházejí jména planet a spoustu dalšího.

Planetami, a hlavně jejich velikostmi, se páťáci zabývali i dále. Dostali pár badatelských otázek, se kterými se museli vypořádat. Kolikrát se Země vleze do Slunce? Kolikrát je Jupiter větší než Země? Kolikrát by se Česká republika vlezla vedle sebe na přímku Slunce – Země? Úkoly daly dětem docela zabrat, ale nakonec společnými silami vybádali správné řešení. Vesmírné vzdálenosti si tak mnohem lépe dokázali uvědomit.

Poslední předvánoční hodinu jsme věnovali hvězdám a souhvězdím. Tentokrát jsme výuku pojali více kreativně a vyrobili jsme si modely souhvězdí ze špejlí a hvězd z papíru. Na konci hodiny jsme mohli obdivovat např. souhvězdí Orion, Blíženci, Labuť, Velký vůz, Váhy, Perseus, Ryby, Velryba a další. Můžete si je prohlédnout na přiložených fotografiích.

Mgr. Markéta Bonková

Poslední změna: 03.01.2024 - 16:51 Zpět