Přírodovědná vycházka do Frýdeckého lesa

Sedmáci se 15. června v rámci výuky přírodopisu vydali na vycházku do nedalekého Frýdeckého lesa. Průvodkyni nám dělala paní Hlaváčová z přírodovědné sekce Muzea Beskyd. Žáci se celý školní rok seznamovali se světem zvířat i rostlin, a tak bylo fajn si vše znovu zopakovat v místním terénu. Připomněli jsme si názvy bezobratlých, ale zejména pak domácí obyvatele z říše obratlovců. Zaposlouchali jsme se do zpěvu ptáků v korunách mohutných dubů a buků. Rozpoznali jsme např. pěnkavu, budníčka, kosa nebo strakapouda. Dozvěděli jsme se zajímavé informace o obojživelnících, nejvíce nás asi zaujalo to, že pulec blatnice může vypadat jako malá rybka, neboť může měřit i 18 cm. Nejlepším zážitkem však bylo, když kluci v tlejícím dřevu objevili nádhernou ropuchu obecnou, která se rázem stala místní celebritou a objektem fotoaparátů. I o plazech jsme zjistili novinky. Např. to, jak užovka obojková dokáže dokonale zmást nepřítele tím, že předstírá, že je mrtvá. Nejen, že se vůbec nehýbe, ale vyplázne jazyk, otočí se „na záda“, ale dokonce vydává zápach připomínající puch mrtvoly. Připomněli jsme si, jaké známe pobytové znaky zvířat a dokonce jsme některé viděli i v lese. Zejména stopy a pelíšky místních srnek.

Bylo fajn vyrazit do přírody a užít si pár chvil na čerstvém vzduchu.

Mgr. Markéta Bonková

Poslední změna: 14.07.2023 - 07:37 Zpět