Přírodovědná vycházka: Okolí řeky Morávky

Výuka venku v přírodě je to, co je pro výuku přírodopisu nejpřínosnější. Proto také sedmáci vyrazili do terénu, pozorovat rostliny a živočichy v přitozeném prostředí. 

V pondělí 29.4.2024 se sedmáci vydali na přírodovědnou vycházku do Frýdku-Místku kolem řeky Morávky. Průvodkyní jim byla p. Hlaváčová z Muzea Beskyd.

První zastavení bylo věnováno práci s obrázky - sedmáci poznávali různé druhy živočichů, kteří žijí v řece Morávce a jejím okolí. Jednalo se hlavně o ryby a živočichy, o kterých víme, že se zde vyskytují,  ale jsou natolik plaší, že by to bylo obrovské štěstí, kdybychom je opravdu zahlédli. 

Poté procházka pokračovala a sedmákům se podařilo zahlédnou rodinku kachny divoké a to jak kačera ve svatebním šatu, tak kachnu, která již vodila mláďata. Zaujalo je to,že kačer nemá své krásné zbarvení celoročně, ale jen v době rozmnožování, později přepeřuje do barvy podobné kachně. Kromě nich mohli pozorovat morčáka velkého, o kterém se dozvěděli, že hnízní na stromech a kachňata v určitém věku musí seskočit z výšky, ale naštěstí jsou jich kosti tak pružné, že se jim nic nestane. Obzvláště klukům se líbilo, když jim paní Hlaváčová rozdala exhaustory a oni mohli během procházky lovit hmyz, který jsme se hned pokoušeli určit  Povedlo se chytit mravence, ploštice, ale také některé druhy pavouků. Pozornosti neušel ani skokan hnědý, na kterém nám naše průvodkyně ukázala, že žáby bychom měli správně držet za nohy a ne za celé tělo, protože bychom jim otřeli sliz, který zvlhčuje pokožku a chrání je. To by jim mohlo způsobit problémy, ne-li smrt. Pozorovali jsme také různé druhy rostlin, sedmáky nejvíce zaujala invazivní bylina - křídlatka japonská a pak také kyčelnice cibulkonosná, která již měla vytvořené pacibulky, kterými se rozmnožuje.

Procházka měla u sedmáků úspěch a dozvěděli se mnoho zajímavých informací.

Mgr. Vladislava Hurajová 

 


Poslední změna: 19.05.2024 - 13:33 Zpět

Adresa:Sedliště 203, 739 36
558 658 123
Adresa: Sedliště 515, 739 36
771 158 535
Zápis do 1. třídy Přijímací řízení Rozvrh hodin Bakaláři
Školkavmobilu.cz Zápis do MŠ
e-Strava