Přírodovědný seminář: Exkurze na tetřeví odchovnu

V pondělí 20.3.2023 vyrazili deváťáci, kteří navštěvují přírodovědný seminář, na exkurzi do tetřeví odchovny na Řepčonce.
Tetřev hlušec je prák z řádu hrabavých, který se v Beskydech kdysi přirozeně vyskytoval. Společně s úbytkem přirozených lesů, začaly klesat také jeho stavy v této oblasti. Zaměstnanci odchovny se snaží o posílení a ochranu jeho populace v okolí Trávného. Tetřev je velice plachý pták z toho důvodu je také tato oblast pro turisty uzavřená. Během besedy se žáci, kromě již řečeného, dozvěděli, že tetřev s oblibou konzumuje lesní plody, výhonky mladých stromů, v odchovně je dokrmován také granulemi, že v žaludku nalezneme drobné kamínky, které mu usnadňují zpracování potravy, že do volné přírody ochranáři vypustili již 73 odchovaných jedinců. Byly učiněny pokusy o jejich sledování pomocí vysílačky, ale při jejich testování se zjistilo, že tetřevi jsou jimi příliš stresováni  a proto se od jejich využití, alespoň prozatím upustilo.

Mgr. Vladislava Hurajová

Poslední změna: 16.07.2023 - 13:40 Zpět