Přírodovědný seminář: Projekt Víme, co pijeme?

Deváťáci se v hodinách přírodovědného semináře podívali na zoubek složení různých nápojů a zaměřili se hlavně na obsah cukru. 

Pro své bádání jsme si vybrali sedm různých ochucených nápojů: Coca-Cola, Mirinda, Kofola, Natura-Malina, Mrkvový džus, Nestea Broskev a Monster energy.

Na internetu jsme se v článku Češi se pomalu zabíjejí cukrem dočetli, že doporučená denní dávka cukru u lehce pracujícího člověka je 60g. V  tom jsou započítány všechny cukry - z pečiva, těstovin, ovoce, mléka a v neposlední řadě také z nápojů a sladkostí.  Průměrný Čech toto množství překračuje téměř dvakrát.  Zajímalo nás tedy jaké množství cukru se ukrývá v našich oblíbených nápojích.

Nejprve jsme zjistili množství cukru z etiket a přepočítali ho na objem půl litru, abychom snáze mohli porovnat a také pro představu kolik cukru do sebe dostaneme při vypití jedné lahve. Abychom si to množství dokázali přestavit, navážili jsme vypočtené hmotnosti do průhledných sáčků. Vše jsme pečlivě označili a vytvořili nástěnku, kterou jsme vyvěsili ve školní jídelně. Nápoje jsou na ní seřazeny vzestupně podle obsaženého cukru.

A jak to vlastně dopadlo? 

Vítězem se stala Natura - Malina s 0g cukru, naopak Monster energy má v sobě 55g cukru, takže  vypitím jedné plechovky pokryjeme téměř celou potřebu dospělého člověka na celý den. 

Mgr. Vladislava Hurajová


Poslední změna: 14.07.2023 - 14:09 Zpět

Adresa:Sedliště 203, 739 36
558 658 123
Adresa: Sedliště 515, 739 36
771 158 535
Zápis do 1. třídy Přijímací řízení Rozvrh hodin Bakaláři
Školkavmobilu.cz Zápis do MŠ
e-Strava