Stověžatá Praha

„Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká.“ To předpovídala kněžna Libuše podle pověstí Praze a nemýlila se, již od středověku má pověst jednoho z nejkrásnějších měst na světě. Moudré rčení zní: „Důvěřuj, ale prověřuj.“ A tak se o tom žáci 9. třídy v rámci posledního dvoudenního školního výletu jeli přesvědčit na vlastní oči.

Přes dopravní komplikace jsme nakonec 6. června 2024 všichni dorazili do zlaté Prahy a dva dny jsme měli možnost kochat se její krásou. Na Václavském náměstí nás upoutala Myslbekova socha sv. Václava a budova Národního muzea. Staroměstské náměstí dominovalo svým orlojem a Týnským chrámem. Procházka kolem Vltavy a Filozofické fakulty Karlovy univerzity byla uklidňující. Přes řeku jsme se dostali po Karlově mostě a vzhledem k nedávno probíranému Nerudovi navštívili jeho rodiště, Malou Stranu. Pak do výšek k Pražskému hradu, ke katedrále sv. Víta a do Zlaté uličky. Náročný den se na nás pomalu, ale jistě začal podepisovat, a tak si žáci místo Petřína vybrali raději rozchod v centru Prahy, aby si mohli projít obchody a v klidu povečeřet před odchodem na ubytování v pensionu Akát na Smíchově.

Další den začal brzkou snídaní, následně jsme se vydali ke Zlaté kapličce, Národnímu divadlu, kde jsme měli domluvenou prohlídku. Upoutalo nás známé jeviště s nápisem „Národ sobě“, prezidentská lóže, základní kameny a terasa s múzami a antickým trojspřežím. Poslední hodiny v Praze jsme trávili na vyšehradském hřbitově, místě odpočinku více než šesti set významných osobností.

Společný výlet do našeho hlavního města jsme si i kvůli příznivému počasí užili, myslím, že mnozí z žáků zde určitě nebyli naposled.

Mgr. et Mgr. Michal Bařina

Poslední změna: 09.06.2024 - 08:02 Zpět