Stříhali dohola Josefa Kainara

V úterý 15. listopadu navštívila naše 8. a 9. třída Divadlo loutek v Ostravě, aby zde zhlédla představení inspirované životem i dílem citlivého básníka, Josefa Kainara.

Přestože byl Kainar rodilý Přerovák, málokdo má povědomí o jeho pobytu v sousedních Řepištích, kde za 2. světové války vypravoval vlaky, jeho práci na pile na Ostravici,  toulkách ostravskými uličkami a návštěvách místních kaváren. A právě zmiňovaná zaniklá  kavárna Savoy je to  místo, do kterého byl vsazen děj celé inscenace, jenž  nás provází Kainarovým dospíváním, jeho láskami,  vrací nás  do časů jeho studií i pokusů o první veršování. Živá hudba na jevišti ještě umocňuje zážitek z představení, hraje totiž v nových aranžích Kainarovy původní písně a také jím otextované skladby jiných autorů. Každopádně inscenace žákům přiblížila život i zpěvné  verše  tohoto básníka, textaře, ilustrátora i dramatika.

Mgr. Petra Matušková

Poslední změna: 19.11.2022 - 16:13 Zpět