Už i nejmenší děti se učí starat o živou přírodu

Společně s dětmi jsme se zamýšleli nad tím, jak ptáčkům v zimě pomoci a postarat se o ně, proč je důležité je přikrmovat. Naučili jsme se písničku o tom, jak se dva vrabci poprali a také, jak by si nejraději pořídili peřinu nebo teplou postýlku. Vyráběli jsme ptáčky z papíru a sypali jim semínka, malovali krmítka a vyráběli semínka i červíky z plastelíny. Také jsme si zaskákali jako vrabčáci ve školce i v parku.

Při pozorování online web kamery, snímající krmítko ve stanici pro záchranu zvířat, jsme se snažili  poznávat jednotlivé druhy našich přezimujících ptáčků. Co do počtu vyhrávaly sýkorky a vrabci, jednou jsme zahlédli strakapouda a dlaska. Občas se v záběru objevila i mlsná veverka, která si šla pro oříšek, nebo srnky u krmelce.

Společně jsme naplnili a pověsili ptačí krmítko v blízkosti školky s tím, že děti mají prostor, třeba se svými rodiči, krmítko přímo pozorovat. A protože je projekt dlouhodobý - dokud ptáci nebudou mít dost přirozené potravy - budeme postupně krmení dosypávat a děti tak pocítí vlastní odpovědnost při péči o živé tvory.

Mgr. Zuzana Slepáková, MŠ Sedliště

Poslední změna: 07.02.2024 - 15:45 Zpět