Vyhánění zimy ze Sedlišť

Děti z jednotlivých oddělení si přichystaly chřestidla, bubínky, píšťalky a jiná "rámusidla". Během týdne za pomoci dospělých vyrobily z papíru nebo slámy tři velmi hořlavé figuríny Moreny - symbolu zimy i s tradičním náhrdelníkem z vyfouknutých vajec - výdumků. Další den se pak v průvodu procházely vesnicí a hlasitým rámusem vyháněly zimu ze všech koutů naší obce. Míjely přitom všecna důležitá místa, ať už školu se staršími kamarády, do které brzy zamíří, obchod paní Jany, kam s maminkou často chodí, nebo obecní úřad. Lidé, které průvod potkávali, na děti mávali, usmívali se a tak dodávali celé akci smysl.

Nakonec jsme zamířili k blízkému potoku, kde děti odrecitovaly tématické říkanky, všechny tři Moreny vzplály a jejich popel potom odnesla voda. Úkol byl splněn, zima v Sedlištích už definitivně musí ustoupit jaru.

Nejdůležitějším poselstvím ale zůstává povědomí dětí o tom, jak je jejich "práce" důležitá, že jsou součástí vesnice a mají šanci zachovat si krásné a nenahraditelné kulturní bohatství naší historie.

Za MŠ Sedliště Iveta Polachová

Poslední změna: 09.04.2024 - 12:01 Zpět